Almedalen 2023

Vi ses Almedalen!

Är du på Gotland / Visby 27 – 30 juni i sommar? Vi är som vanligt på plats i Almedalen, så kom förbi! Vi finns i vår monter (plats 321) på Cramérgatan varje dag mellan 09.00-17.00.

Varje dag har vi nya utställare: 27/6 BRYT-kampanjen, 28/6 Osteostrong, 29/6 60-plus banken 30/6 Bausch & Lomb

Missa inte heller våra seminarier som leds av vår ordförande Alexandra Charles von Hofsten. De är gratis, men kom i tid. Extra för dig som medlem i 1,6 & 2,6 miljonerklubben är att du kan förboka en plats till ett seminarium. Vi har ett antal platser. Först till kvarn! De brukar vara populära.

Seminarium 27 juni

Fånga upp psykisk ohälsa i tid - hjälp till att förhindra suicid

Ullakarin Nyberg
Siri Helle
Lovisa Wieselgren-Björkegren

Medverkande:

I samarbete med Fonden för psykisk hälsa – Siri Helle psykolog och Ullakarin Nyberg, psykiatriker. Lovisa Wieselgren-Björkegren presenterar stiftelsen Ing-Marie Wieselgrens minne.

När: 27/ 6 klockan 14.00 – 16.00, B-huset, Cramérgatan 3

Seminarium 28 juni

Osteoporos orsakar onödigt lidande och höga kostnader på grund av underbehandling och okunskap

Medverkande:

Anna Spångeus, biträdande professor

Mai Bergström, Ordförande Osteoporosförbundet Anita Sandström, Vice ordförande Osteoporosförbundet

Ordförande Anne Elfström, Osteoporosföreningen på Gotland

Mai Bergström
Anna Spångeus

När: 28/6 klockan 12.00 – 14.00, B-huset, Cramérg. 3

Anders Åkesson
Karin Schenck-Gustafsson
Johan Engdahl

Förmaksflimmer ökar kraftigt risken för stroke orsakad av en propp - så drabbas kvinnor

Medverkande:

Anders Åkesson , Hjärt-Lungfonden

Karin Schenck-Gustafsson, professor och överläkare i hjärtsjukdomar, om takotsubo. brustet hjärta

Johan Engdahl, docent och överläkare vid Hjärtkliniken Danderyds sjukhus, om Hjärtflimmer. Flimmerrapporten 2023

När: 28/6 klockan 15.00 – 17.00, E-huset, Cramérgatan 3