En kväll med hjärta och hjärna! 6 april

Ett långt och friskt liv - visst vill vi alla ha det!

Därför har vi bjudit in professor Miia Kivipelto och livsstils- professor Mai-Lis Hellénius till en inspirerande – och till och med livsviktig kväll. För det går att påverka både hjärtat och hjärnan positivt med rätt livsstil. Hör författarna till boken ”Hjärnhälsa” berätta om hur du ska tänka.

Under kvällen får du också lära dig mer om hjärtsvikt, förläsare är överläkare Marianne Reimers-Wessberg. Kvällen avslutas med fantastisk underhållning av artisten Anna Lena Brundin, som verkligen vet hur man sjunger rakt in i våra hjärtan!

Alexandra Charles är aftonens värd.

Bilden föreställer Miia Kivipelto & Mai-Lis Hellénius Foto: Bruno Ehrs

Miia Kivipelto & Mai-Lis Hellénius

Marianne Reimers-Wessberg

Anna Lena Brundin

Alxandra Charles

Program

17.30 Mingel och förtäring

18.15 Alexandra Charles hälsar välkommen

Miia Kivipelto och Mai-Lis Hellénius föreläser om hjärnhälsa

Marianne Reimers-Wesseberg föreläser om Hjärtsvikt – ett begrepp, många sjukdomar: Hjärtsvikt är ett område, där forskning och kunskapsutveckling främst uppmärksammat de former som är vanligare bland yngre och bland män. Med stigande ålder ökar antalet insjuknade och andelen kvinnor.

Anna Lena Brundin underhåller med C´est la vie, hjärta & smärta

Seminariet är sponsrat av Bayer.