Solvig Ekblad i Almedalen om vår Livsstilskurs

Solvig Ekblad, psykolog, docent i transkulturell psykologi och enhetschef för Cultural Medicine vid institutionen för lärande, informatik, management och etik vid Karolinska Institutet, deltog under Almedalsvekcna i ett seminarium om ett projekt med livsstilsskurs för nyanlända kvinnor:

– Jag var med i “forskarfika i Almedalen” men även i det seminarium som 1,6- och 2,6-miljonerklubben arrangerade. De är projektägare och KI och Angereds närsjukhus är projektpartners i ett projekt med medel från Integrationsfonden. (På fotot syns från vänster Solvig Ekblad, Christina Dahlbring, sjuksköterska och samordnare vid Angereds närsjukhus, Sairan Ahmed, deltagare i kursen och Alexandra Charles, 1,6 miljonerklubben, under seminariet “Behåll det friska friskt”).

– Kompetensområdet – interkulturell förståelse och kommunikation (Cultural Medicine) – har stor betydelse för svensk hälso- och sjukvårdspersonal. Den starkt ökande invandringen till Sverige under de senaste decennierna har höjt kraven på förmågan att i dialog och kommunikation beakta hur kulturell bakgrund påverkar hälsobeteende och förmågan att tillgodogöra sig hälso- och sjukvårdens insatser. Men det saknas verktyg. Att deltagarna på seminariet bland annat fick träffa en deltagare som berättade vad nyanlända har för behov och att en kurs på fem veckor med olika sjukvårdspersonal och tolk hjälpte henne och hennes familj att må bättre var något nytt för åhörarna.

– Min erfarenhet är att det gäller att vara kreativ och hitta nya sätt att nå målgruppen (nyanlända) speciellt innan de blir identifierade patienter, säger Solvig Ekblad.

Källa: https://internwebben.ki.se/sv/det-har-talade-vi-om-i-almedalen…