Woman in Red 2023

Visste ni att idag dör kvinnor minst lika ofta som män i hjärtinfarkt, men ändå saknas de ofta i studierna och får sämre behandling?

För att samla in pengar till forskningen ordnar 1,6 & 2,6 miljonerklubben kunskapskvällar, ”Woman in red”,  runt om i hela landet, främst under mars, föreningens ”hjärtemånad”. Syftet är förstås att öka medvetenheten kring kvinnors hälsa och framför allt kvinnors hjärta.

Allt överskott från kvällarna går till insamlingsstiftelsen ”Kvinnor & Hälsa” med 90-konto. 2023 delade stiftelsen ut 500 000 kronor i stipendier till fem unga forskare som alla har kvinnohälsan i fokus. Totalt har stiftelsen samlat in över 8 miljoner kronor.

Kommande evenemang runt om i landet

Woman in Red Östersund

En kväll för kvinnohjärtat 19 april

Woman in Red Örebro

En kväll för kvinnohjärtat 18 april

Woman in Red Gävle

En kväll för kvinnohjärtat 3 maj

Woman in Red Luleå

En kväll för kvinnohjärtat 18 april

Woman in Red Västerås

En kväll för kvinnohjärtat 24 april
Bilder från Svensk Damtidning
Bilder från Svensk Damtidning

Bilder från premiären av Woman in Red kampanjen på Oscarsteatern i Stockholm den 13 mars 2023.