Med händerna kan alla tala!

Livstycket på Nordiska museet, Djurgården, Stockholm.

En utställning med mönster, broderier och glädje!
Här visas textiler, kläder och accessoarer formgivna och designade av Livstyckets deltagare med inspiration från Nordiska museet varvat med Livstyckets tidigare produktion.

Livstycket är ett modernt design- och kunskapscentrum för världens kvinnor och män i förorten Tensta norr om Stockholm. För många är föreningens verksamhet den första djupare kontakten med det nya landet och vägen ut i samhället. Under våren 2009 har Livstyckets deltagare och lärare och Nordiska museets personal mötts kring det svenska kulturarvet och ur detta skapar Livstycket en utställning på museet.

Livstycket presenterade sin första utställning 1992. Sedan dess har de textila trycken med mönster av djur, frukter, grönsaker, blommor, koppar osv varit hjärtat i verksamheten. Alla mönster kommer från deltagarna. En del av deltagarna har aldrig gått i skola förrän de kom till Sverige.

Foto: Mats Landin, ©Nordiska museet
Foto: Mats Landin, ©Nordiska museet

Kommentarer