Om Hälsopriset

11150165_10152751725531845_5037514589412930589_n

Nytt pris ska uppmärksamma hälsosamma insatser för folkhälsan.

Idag börjar Hälsoprisets egen blogg här på 2,6 miljonerklubben. Här kommer du att kunna följa nyheter, nomineringar, intervjuer och annan information kring priset.

1,6 & 2,6 miljonerklubben instiftar ett nytt och årligt återkommande pris inom hälsa.

Ett pris som alla har möjlighet att nominera till och att vinna!

Det är viktigt och värdefullt att uppmärksamma goda insatser för folkhälsan och på så sätt sprida kunskapen vidare. Det gäller att skapa förutsättningar för ökad livskvalitet och hälsa för alla, säger Alexandra Charles.

Bland kategorierna kan nämnas årets inspiratör, årets sociala medier profil, årets författare, årets matprofil, årets spa, årets innovatör och juryn hederspris.

Hälsopriset utses av en jury i samarbete med 2,6 miljonerklubbens ambassadörer och en medlemspanel. Öppen nomineringsperiod pågår från augusti till september. Sedan utser juryn tre kandidater inom varje kategori. Därefter pågår en öppen röstning från oktober fram tills prisutdelningen sker i Stockholm i november.

I juryn sitter bl.a. Pamela Andersson, Sigrid Bárány, Alexandra Charles, Carl Jan Granqvist, Mai-Lis Hellenius, Tony Irving, Annika Jankell, Annette Lefterow och Gunnel Åkerman.

Ambassadörerna från 2,6 miljonerklubben samlar en grupp kvinnor som alla aktivt stöttar föreningens arbete. Här finns välkända profiler så som Blossom Tainton, Gladys Pilar, Kayo, Linn Heed, Camilla Läckberg, Nanne Grönvall, Tess Merkel och Gabriella Svanberg.

I Sverige har vi världsledande kompetens inom hälsa. Den internationella publiken söker nya trender från Sverige. Därför ska det bli roligt att lyfta talanger och innovationer med Hälsopriset säger Annette Lefterow, initiativtagare och konceptutvecklare av Hälsopriset.

Symbol för priset är en rosa kristall, formad som en stjärna. Rosenkvarts symboliserar kärlek, respekt och talang samt bär den rosa färgen som symboliserar 2,6 miljonerklubben, producent för priset.

Snart kan du nominera dina favoriter!

 

Kommentarer