Jul, jul, givmilda jul

En månad kvar till jul är det dags att öppna börsen för all de som behöver lite extra.

Du kan köpa vår kalender och stödja forskningen på kvinnohälsa och du kan ge bort ett medlemskap i 1.6 eller 2.6.

Andra du kan ge gåvor är till exempel Maskrosbarn och Äldrekontakt.

Maskrosbarn är en ideell förening som stödjer ungdomar i hela Sverige som har föräldrar med missbruks- och/eller psykiska problem. Man har lägerverksamhet i Stockholm och i Hälsingland, stödgrupper i Stockholm, Göteborg och Malmö och föreläser på företag och i skolar. föreningen har också ett samarbete med Childhood. Vill du som privatperson eller företag köpa ett gåvobevis till jul kan du klicka på denna direktlänk till julkampanjen: http://www.maskrosbarn.org/julgava/

Äldrekontakt gör det möjligt att med  hjälp av insatser från frivilliga för isolerade äldre att regelbundet träffa andra i samma situation. Genom att öppna upp ditt hem för äldre minskar ensamheten. Du kan också arbeta som frivilligchaufför och hämta och lämna de äldre som får nya vänner på ålderns höst. Kan du inte aktivt delta så kan du skänka ett bidrag till verksamheten, ingen gåva är för liten!  Gör det enklast på föreningens 90-konto: 90 02 63-5 (plusgiro), bankgiro 900-2635 eller sms:a ÄK 100 till 72 970 för att skänka 100kr.

Camilla

Kommentarer